ONLY ONLINE - CPL
SS-NG #29 MARZEC 2005


Karol "AsCoT" Obrzut
    Uruchomione w 1997 roku CPL jest pierwszą na świecie organizacją, która podniosła gry komputerowe do rangi profesjonalnego sportu. CPL jest światowym liderem w komputerowym współzawodnictwie w grach, utrzymując turnieje "na żywo" na pięciu kontynentach, a także wiele turniejów kwalifikacyjnych w ponad 50 państwach.
  Początek

      31 Października 1997 roku grupka zapaleńców komputerowych postanowiła zebrać się, aby w budynku InfoMart w Dallas na powierzchni miliona stóp kwadratowych (łącznie 7 pięter) założyć organizację o nazwie “The Foremost Roundup of Advanced Gamers”, czyli w skrócie The FRAG. Wcześniej nie było podobnej organizacji ani turnieju. Jedyne tryumfy święcił QuakeCon, jednakże edycja '96 była bardzo słaba. TheFrag trwało cały weekend, a główną nagrodą był Typhoon Elite (zestaw komputerowy wartości ponad 5 tys. USD). Cała impreza odniosła wielki sukces i przebił a QuakeCon. Tak narodziła się idea powstania profesjonalnej ligi zrzeszającej graczy.

  Co mi to daje?

      Jak to, co? Bardzo dużo profitów. Po pierwsze sławę, rozgłos itp. Dalej mamy nagrody rzeczowe, w tym i kwoty pieniężne (250,000 USD to niemała sumka). Jeśli ktoś wam kiedyś powie, że gry nic nie dają, pokażcie mu rozgrywki w lidze CPL. Także niektóre firmy są bardzo chętne do sponsoringu klanów bądź pojedynczych zawodników ligowych (tak jak Pentagram zasponsorował nasz rodzimy klan Counter-Strike'a). Jak widać, udział w rozgrywkach CPL wiele daje, ale trzeba być naprawdę dobrym. Jeden z najlepszych graczy w Q3- Fatality- ćwiczy codziennie po kilka godzin od kilku/nastu/ lat.
  Poza tym o CPL

      Nad całością czuwa (lub czuwał) nie kto inny jak sam John Romero (ex-id Software, obecnie ion storm). W 1998 roku niektórzy twierdzili, ze dzięki temu przygotowuje grunt pod Daikatanę. Widać nie do końca to wyszło... Jak już wspomniałem pula pieniężna to 250.000 USD + nagrody rzeczowe. Obecnie do ligi CPL zaliczają się:
Painkiller
CS: Source
Day of Defeat
Warcraft 3
Halo 2 (Xbox)
Chociaż w tym roku uwaga jest zwrócona głównie na Painkillera i Counter-Strike:Source. U nas w Polsce również były rozgrywki w te gry zaraz przed CPL. Odbyły się one na PGA. Tak jak Painkiller był w sumie mało profesjonalnym turniejem organizowanym przez naszą ekipę, tak zawody w CS były już poważne, a główna nagroda wynosiła 5.000 zł.
Po więcej informacji na temat ligi CPL zapraszam na http://www.thecpl.com/league/
ONLY ONLINE - CPL
SS-NG #29 MARZEC 2005