SKUP ZŁOMU - Cebit 2005
SS-NG #29 MARZEC 2005


PCLAB
   W dniach 10-16 marca 2005 w Hanowerze (Niemcy) odbywają się największe targi komputerowe na świecie - CeBIT. Organizatorzy imprezy chwalą się imponującymi liczbami: 6300 wystawców, 27 potężnych hal i szacowana liczba odwiedzających na poziomie pół miliona osób. To robi wrażenie. Jak co roku, targi odwiedziła też ekipa serwisu PCLab.pl. Chociaż spędziliśmy na targach aż pięć dni, udało nam się zobaczyć zaledwie niewielki procent pokazywanych produktów. W niniejszej relacji chcielibyśmy przedstawić Wam wybrane z nich.
Szczerze mówiąc, podczas tegorocznych targów nie zobaczyliśmy tak wielu nowych produktów, jak w trakcie poprzednich edycji targów CeBIT czy Computex. Producenci płyt głównych pokazywali produkty z nowymi chipsetami Intela, 955X i 945G. Podczas targów odbyły się także oficjalne premiery chipsetów NVIDIA nForce4 SLI Intel Edition (dla procesorów Pentium 4) oraz ATI RADEON XPRESS 200, również dla Pentium 4. U wielu firm wytwarzających płyty główne można było już podziwiać gotowe rozwiązania z nowymi chipsetami.

Dało się zauważyć także wiele nowych trendów - monitory i telewizory plazmowe stają się coraz większe, dotychczasowe modele o przekątnej ekranu 42 cale stają się małe przy pokazywanych podczas Cebitu monitorach 80, a nawet 102-calowych (!). Bardzo wielu producentów zaprezentowało telewizory LCD o przekątnej ekranu sięgającej nawet 80 cali. Dotychczas większe telewizory dostępne były wyłącznie z ekranami plazmowymi. Jeśli zatem przymierzamy się do kupna płaskiego telewizora, to do 40 cali będzie to model LCD, powyżej 40 cali - plazma.

Fanów telefonów komórkowych ucieszy na pewno fakt, że nowe modele wyposażane są w wysokowydajne układy graficzne umożliwiające uruchamianie gier z trójwymiarową grafiką. Nowością są też wbudowane w komórki sensory CCD umożliwiające wykonywanie cyfrowych zdjęć składających się z 5, a nawet 7 milionów punktów! Niektóre telefony wyposażono nawet w optyczny zoom. Praktycznie wszystkie nowe komórki mają duże kolorowe ekrany, a większość z nich odtwarza muzykę MP3.

Musimy zmartwić tych z Was, którzy spodziewali się nowych układów graficznych. Ani NVIDIA, ani ATI nie pokazały praktycznie nic nowego. Jedyne nowości to karta GeForce 6800 Ultra z 512 MB pamięci, karta GeForce 6200 z natywną obsługą AGP (nie zawiera mostka HSI) oraz karty ATI ze złączami AGP - RADEON X800 XL, RADEON X700 PRO oraz RADEON X850 XT.

Ponieważ wszystkie opisane wyżej produkty mogliśmy obejrzeć i dotknąć, chcielibyśmy przedstawić Wam niektóre z nich.

Nowinki Asusa
Chyba najwięcej interesujących produktów znaleźliśmy na stoisku firmy ASUS. To tutaj zobaczyliśmy prototyp karty graficznej z dwoma układami GeForce 6800 Ultra (!). Jeszcze trochę czasu minie, zanim produkt trafi do sklepów - o ile w ogóle do nich trafi. Obecna wersja ma bowiem postać potężnej karty, która na pewno nie zmieści się w obudowie komputera. Natomiast podobno umożliwia uzyskanie niesamowitej wydajności (co w przypadku takiego potwora jest całkiem możliwe).  Karta graficzna ASUS EN6800Ultra Dual z dwoma układami GeForce 6800 Ultra


ASUS był także jedną z kilku firm, u których można było zobaczyć płyty główne z chipsetem NVIDIA nForce4 SLI Intel Edition. Płyty mają podstawkę LGA775 pod procesory Pentium 4, a ich specyfikacja jest bardzo zbliżona do płyt z chipsetem nForce4 SLI dla procesorów AMD.


  Płyta ASUS P5ND2-SLI z chipsetem nForce4 SLI Intel Edition, podstawką LGA775 pod procesory Pentium 4 i dwoma gniazdami PCI Express x16


Swój nowy chipset NVIDIA oficjalnie wprowadzi do sprzedaży 6 kwietnia. Początkowo nosić on będzie nazwę nForce4 SLI Intel Edition. Za jakiś czas przyrostek "Intel Edition" zniknie i chipsety zarówno dla AMD, jak i dla Intela nazywać się będą po prostu "nForce4 SLI". Podobna sytuacja ma miejsce zresztą w przypadku chipsetu ATI RADEON XPRESS 200, który dostępny jest już także dla procesorów Intela. Chipset nie zmienił jednak nazwy. ASUS zaprezentował także płytę główną z chipsetem RADEON XPRESS 200, podstawką LGA775 dla procesorów Pentium 4 i - uwaga - zintegrowanym na płycie tunerem telewizyjnym!


  Płyta ASUS P5RD1-V Deluxe z chipsetem RADEON XPRESS 200, podstawką LGA775 i zintegrowanym tunerem telewizyjnym


Ciekawostkę stanowi natomiast płyta dla Pentium 4 z chipsetem RADEON XPRESS 200 i dwoma slotami PCI Express. Potwierdza to plany ATI na wprowadzenie technologii umożliwiającej instalację dwóch kart graficznych w jednym komputerze. Z tą jednak różnicą, że technologia nazywa się tutaj MVP zamiast SLI.


  Płyta główna ASUS P5RD2-MVP Deluxe z chipsetem RADEON XPRESS 200 i dwoma slotami PCI Express x16


ASUS wprowadza także w końcu dwuprocesorową płytę główną dla procesorów Opteron - dotychczas na płytach serwerowych ASUSa można było instalować wyłącznie procesory Xeon.


  Płyta ASUS K8N-DL z chipsetem nForce4 Pro pod dwa procesory AMD Opteron


Wreszcie, ASUS zaprezentował monitory i telewizory LCD.


  17-calowy monitor LCD ASUS PM17TS

  32-calowy telewizor LCD Asusa


Jeśli już jesteśmy przy monitorach, to chcielibyśmy pokazać Wam monstra prezentowane na stoisku Samsunga. Co powiecie na monitor plazmowy o przekątnej 102"?...


  102-calowy telewizor plazmowy Samsunga


Ponieważ wyobrażamy sobie las rąk chętnych do kupna ;-), musimy Was zmartwić - telewizor nie jest jeszcze produkowany masowo. Natomiast do sklepów już niedługo trafi nieco mniejszy telewizor plazmowy z ekranem o przekątnej 80 cali. Też nieźle.


  Telewizor plazmowy Samsung 80"


Wolicie projektory multimedialne? Zapewne zainteresuje Was urządzenie BenQ o sile światła 9000 ANSI (!). Może zostać użyte nawet w bardzo dużych pomieszczeniach, mieszczących setki osób. Tego typu projektor swobodnie mógłby posłużyć w pełnowymiarowym kinie.


  Projektor BenQ o sile światła 9000 lumentów ANSI


Urządzenie cechuje się jednak dość sporymi gabarytami, więc może lepiej zdecydować się na kieszonkowy projektorek, niewiele większy od paczki papierosów?...


  Prototyp miniaturowego projektora BenQ


Najwygodniej pracuje się przy monitorze, chyba że ten straszy w nocy. A do takich zalicza się na pewno urządzenie BenQ z czteroma "mackami". Na ich końcach umieszczono lampkę, kamerę internetową, czytnik kart flash i... wentylatorek, którym możemy ochłodzić sobie twarz.


  "Potworny" monitor BenQ


Nowe karty graficzne
Podczas tegorocznych targów CeBIT ani NVIDIA, ani ATI nie pokazały żadnych nowych układów graficznych. Na chipy o kodowych nazwach R520 i NV50 będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Nie oznacza to jednak, że zupełnie nic nowego nie zobaczyliśmy. NVIDIA oficjalnie pokazała karty graficzne z układami GeForce 6800 Ultra wyposażone w 512 MB pamięci. Gdy jednak zadaliśmy pytanie przedstawicielom firmy NVIDIA czy zanotowali jakikolwiek przyrost wydajności w grach czy benchmarkach, sami przyznali się, że na razie praktycznie żadnego. Natomiast nowy GF6800 Ultra 512 MB umożliwi grę w Doom 3 w trybie Ultra Quality, gdy tekstury nie są kompresowane. W takim wypadku mogą one zapełnić półgigabajtową pamięć najnowszych kart graficznych.


  Karta graficzna Albatron AGP6200A z układem GeForce 6200 i portem AGP

  Sparkle SP-AG44DH z układem GeForce 6200 i portem AGP. Produkty Albatron i Sparkle wykorzystują tę samą płytkę PCB, a jedynie różne systemy chłodzenia.


Mamy natomiast dobre wieści dla osób przymierzających się do kupna karty graficznej z układem RADEON, ale jeszcze ze złączem AGP. Wielu wystawców pokazywało karty z układami RADEON X700 PRO, RADEON X800 XL oraz RADEON X850 XT ze złączem AGP. Dwie pierwsze wymagają stosowania mostka Rialto (odpowiednik układu HSI stosowanego na kartach graficznych z chipami NVIDIA). Mostek umieszczony jest od spodu karty i nie wymaga dodatkowego chłodzenia. Szczególnie interesujący będzie na pewno RADEON X800 XL AGP - wersja PCI Express tej karty zrobiła na nas bardzo pozytywne wrażenie. Omawiane karty pojawią się jednak w sklepach dopiero w przyszłym miesiącu (najwcześniej).


  Karta referencyjna ATI RADEON X700 PRO AGP - widoczny mostek Rialto od spodu płytki PCB  Układ ATI Rialto z bliska    GeCube RADEON X700 PRO AGP - karta wykorzystuje płytkę PCB zaprojektowaną przez inżynierów GeCube    HIS RADEON X800 XL AGP - na razie to tak naprawdę karta referencyjna ATI. HIS na pewno wymieni w ostatecznej wersji karty chłodzenie na własne  GeCube RADEON X800 XL AGP. GeCube to jedna z niewielu firm, które podczas Cebitu zaprezentowały karty X800 XL AGP z własnym chłodzeniem. Większość producentów pokazywało akceleratory referencyjne ATI.  Chłodzony pasywnie Gigabyte GV-R80L256V z układem RADEON X800 XL i portem AGP  HIS RADEON X850 XT AGP z chłodzeniem IceQ. X850 XT AGP, w przeciwieństwie do X700 PRO AGP i X800 XL AGP nie wymaga stosowania mostka Rialto  GeCube RADEON X850 XT AGP z niskim systemem chłodzenia


Jeśli już jesteśmy przy kartach graficznych, warto wspomnieć o kolejnym produkcie S3 Graphics - GammaChromeS18. Na stoisku firmy VIA (do której należy marka S3) zobaczyć można było gotowe akceleratory z układem GammaChromeS18 w dwóch wersjach - prostszej o przyrostku Pro i bardziej zaawansowanej - Nitro. Producent obiecuje, że wydajność tej ostatniej będzie porównywalna z kartami RADEON X600 XT. Karty nie będą zatem demonami prędkości, jednak mają być też przystępne cenowo, a przede wszystkim - dostępne masowo. Niestety dostępność kart poprzedniej generacji, DeltaChrome, była bardzo nikła.


  S3 GammaChromeS18 Nitro  S3 GammaChromeS18 Pro


Coraz popularniejsze są ponadto karty dwuprocesorowe. Oprócz ASUS EN6800Ultra Dual, której zdjęcie pokazaliśmy na pierwszej stronie relacji, zobaczyć można też było akcelerator ASUS EN6600 GT Dual z dwoma układami GeForce 6600 GT. Produkt jest odpowiedzią na dwuprocesorową kartę Gigabyte 3D1.


  ASUS EN6600GT Dual


Podobny akcelerator zaprezentowała też firma Leadtek.


  Leadtek WinFast Duo PX6600 GT Extreme z dwoma układami GeForce 6600 GT


Dla tych z Was, którzy lubią oglądać telewizję na komputerze, ale także spędzają dużo czasu na graniu, przeznaczony jest PowerColor All-in-Wonder X800 XT. Produkt prezentuje się naprawdę bardzo ładnie, ma zintegrowany tuner telewizyjny i nie ustępuje wydajnością kartom RADEON X800 XT.


  PowerColor All-in-Wonder X800 XT


Pod prawie wszystkimi naszymi artykułami o kartach graficznych regularnie wybuchają kłótnie zwolenników układów ATI i NVIDII. Chcielibyśmy pogodzić obie zwaśnione strony. Wy się kłócicie, a tymczasem kluczowi pracownicy obu firm żyją ze sobą w zgodzie. Na dowód fotka: Luciano Alibrandi, techniczny menedżer PR na Europę z NVIDII i Chris Hook, menedżer PR na Europę, Afrykę i Azję Wschodnią z ATI:


  Luciano Alibrandi (NVIDIA) i Chris Hook (ATI). Zdjęcie uchwycone w sobotę podczas imprezy NVIDII w Münchner Halle.


MSI
Wiele nowości, zwłaszcza nowych płyt głównych, można było zobaczyć na stoisku MSI. Firma zaprezentowała płytę z chipsetem nForce4 SLI Intel Edition - P4N Diamond.


  MSI P4N Diamond


Na płycie obsadzić można procesory Pentium 4 z linii 5xx, 6xx, a także nadchodzącego, dwurdzeniowego Smithfielda (linia 8xx).

MSI była także jedną z wielu firm, u których zobaczyć można było płyty z chipsetami 955X, 945P i 945G, w których dodano wsparcie dla procesorów dwurdzeniowych. Na płytach pojawił się też nowy mostek ICH7, udostępniający interfejsy Serial ATA II (300 Mbit/s).


  MSI 955X Diamond z chipsetem Intel 955X  MSI 945P Platinum z chipsetem Intel 945P


Firma zaprezentowała także płyty główne w formacie BTX.


  MSI 915GMB z chipsetem 915G - płyta w formacie BTX


MSI ma także w swej ofercie całą gamę płyt głównych przeznaczoną dla serwerów i stacji roboczych. Model K8N Master2 ma chipset nForce4 Pro, dwie podstawki Socket 940 i dwa sloty PCI Express x16. Na płycie można zatem zainstalować dwie karty graficzne pracujące w trybie SLI. Rozwiązanie spodoba się chyba najbardziej grafikom - przy wykorzystaniu płyty K8N Master2 można złożyć naprawdę szybką stację graficzną.


  MSI K8N Master2


Z kolei dla serwerów rackowych (wkręcanych do szafy 19") przeznaczona jest płyta K8D Master3-133 z chipsetem AMD 8111. Na płycie można zainstalować dwa procesory Opteron lub Athlon 64 FX-51, a także nadchodzące procesory dwurdzeniowe. Pamięci RAM może być nawet 24 GB (rejestrowanej, ECC, DDR400).


  MSI K8D Master3-133


Niestety MSI nie miała na Cebicie najnowszych kart graficznych. Najnowszy model, jaki udało nam się sfotografować, ma układ RADEON X800 XL i złącze PCI Express. Pytaliśmy o karty AGP z mostkiem Rialto - niestety MSI nie miała żadnych próbek do zademonstrowania.


  MSI RX800 XL


Przypadły nam za to bardzo do gustu malutkie komputerki MSI.


  MSI MEGA PC Hetis 915 z chipsetem i915G i zintegrowaną grafiką Intel Media Accelerator 900  MSI MEGA PC MPC 915


Nowości Creative i Logitech
W poszukiwaniu nowych odtwarzaczy MP3, słuchawek, myszek i klawiatur odwiedziliśmy także stoiska firm Creative i Logitech. Niestety podczas targów CeBIT nie zobaczyliśmy u obu tych firm zbyt wielu nowych produktów. Dominowały akcesoria znane i dostępne także w polskich sklepach już od jakiegoś czasu.

Nowością był Creative Zen Micro Photo, czyli odtwarzacz Zen Micro z wbudowanym kolorowym ekranikiem, na którym można przeglądać zdjęcia JPG. Urządzenie pokazywane było jedynie dziennikarzom - szkoda, że pozostałe osoby odwiedzające targi nie mogły się z nim zapoznać. Nawet hostessa prezentująca odwiedzającym playera Zen Micro nie wiedziała, że na stoisku Creative są dwa egzemplarze odtwarzacza Zen Micro Photo.


  Zen Micro Photo  Zen Micro Photo


Inną ciekawostką prezentowaną na stoisku Creative były bezprzewodowe słuchawki wykorzystujące do transmisji dźwięku w eterze technologię Bluetooth.


  Bezprzewodowe słuchawki Creative


Nam spodobały się natomiast słuchawki HN-700 z technologią usuwania szumów dobiegających z zewnątrz. Wystarczy przesunąć mały przełącznik umieszczony na obudowie słuchawek i prawie cały zgiełk dobiegający nas z zewnątrz zanika! Dzięki temu nawet w hałaśliwym autobusie czy tramwaju możemy sobie komfortowo posłuchać cichej muzyki klasycznej.


  Creative HN-700


Firma Creative jest jednak szczególnie dumna z odtwarzacza Zen Micro. Urządzenia tego typu zdecydowanie zdominowały całe stoisko. Na jednej ze ścian można było zobaczyć specjalne zestawy głośnikowe, dobrane pod kolor do fikuśnych odtwarzaczy.


  Kolorowe głośniczki dla odtwarzaczy Zen Micro


Karty muzyczne, niegdyś podstawowy i najważniejszy produkt Creative, zostały za to zepchnięte w kąt. Gdzieś na tyłach stoiska można było zobaczyć najnowszy model Sound Blaster Audigy 2 ZS Video Editor, umożliwiający podłączenie do komputera zewnętrznych źródeł wideo (kamery, magnetowidy itp.), tak by przenieść z nich materiał filmowy na dysk twardy, a następnie poddać go obróbce.


  Sound Blaster Audigy 2 ZS Video Editor


Wreszcie, na stoisku Creative można było zmierzyć się z jednym z najlepszych i chyba najbardziej znanym na świecie graczem FPP - Fatal1ty. Od jakiegoś czasu promuje on produkty ABIT, a na początku tego roku podpisał także kilkuletni kontrakt z firmą Creative. Niedługo na rynku pojawią się produkty Creative z logo Fatal1ty na pudełku.


  Jakiś nieborak dostaje łupnia od Fatal1ty w grze Painkiller. Fatal1ty - po prawej stronie.


Po wizycie u Creative udaliśmy się na stoisko firmy Logitech. Tutaj zaciekawił nas nowy uniwersalny pilot Logitech Harmony 880 umożliwiający kontrolę nad wszystkimi urządzeniami sterowanymi pilotem na podczerwień: odtwarzaczem DVD, wieżą HiFi, telewizorem, klimatyzacją itd. Zamiast stosować do tych wszystkich urządzeń oddzielne piloty, można nimi sterować przy pomocą jednego pilota. Nowy model Logitech wyposażono w duży, kolorowy ekran.


  Pilot zdalnego sterowania Logitech Harmony 880


Oczywiście nie zabrakło też nowej myszki dla graczy, Logitech MX518, następczyni MX510.


  Logitech MX518


Logitech zaprezentował także miniaturowe głośniczki dedykowane dla odtwarzacza iPod Mini oraz konsolki Sony PSP.


  Głośniczki Logitech dla odtwarzacza iPod Mini


Z nowych produktów warto też wymienić zestaw Cordless Desktop MX3100 składający się z klawiatury znanej z zestawu LX701 oraz myszki MX1000.


  Logitech Cordless Desktop MX3100


Hostessy
Na każdych targach komputerowych oko cieszą nie tylko nowinki technologiczne, ale i piękne kobiety. I tym razem takowych nie zabrakło. Fotki tych, koło których przechodziliśmy, zamieszczamy poniżej.

                Kelnerka w Münchner Halle o imieniu Niki - potrafi jedną ręką unieść sześć litrowych kufli piwa!


SKUP ZŁOMU - Cebit 2005
SS-NG #29 MARZEC 2005