WYŁOWIONE Z SIECI - Hi-Tech
SS-NG #29 MARZEC 2005


Marek "mmxY2k" Szendzielorz
  Głos zamiast pilota

      Firma Opera Software, znana głównie z przeglądarki internetowej, stworzyła aplikację przeznaczoną do sterowania domowym centrum multimediów za pomocą głosu. Rozwiązanie Opery ma pozwolić na sterowanie sprzętem RTV bez pilota. Wydawanie komend głosowych powinno ułatwić użytkownikom nawigację w gąszczu kanałów telewizyjnych. Firma liczy na zainteresowanie producentów sprzętu oraz operatorów telewizji kablowych. Podobnie jak w wypadku najnowszej odsłony przeglądarki Opera, do rozpoznawania komend głosowych wykorzystano technologię IBM ViaVoice.
źródło : benchmark.pl

  Kontrowersyjna technologia - podskórne chipy

      Joseph Krull, członek zarządu firmy Virtual Corporation, poinformował podczas spotkania RSA Security Conference, że nosi pod skórą wszczepiony chip RFID firmy VeriChip. Do zabiegu doszło 10 stycznia tego roku. Jedyną jego pozostałością jest niewielka czerwona kropka na skórze. Umieszczane pod skórą układy RFID są jedną z najbardziej kontrowersyjnych technologii ostatnich kilku lat. Spory toczą się głównie wokół problemu prywatności. Z drugiej jednak strony w ten sposób można by oznaczać przestępców - twierdzą zwolennicy. Krull zdecydował się na wszczepienie chipa ze względów medycznych. Jest on alergikiem, a ponadto pod lewym okiem wszczepiono metalową płytkę, która jest swego rodzaju protezą po wypadku, jaki miał na nartach. O wszystkich tych przypadłościach musi zostać powiadomiony w nagłym wypadku lekarz. Przesuwa on czytnikiem po skórze Krulla, odczytując z chipa RFID 16-cyfrowe hasło, dzięki któremu można uzyskać dostęp do strony WWW zawierającej szczegółowe informacje na temat pacjenta.
źródło : onet.pl

  Archos Pocket Video Recorder AV4100


  Nie tylko filmy

      Znana z produkcji przenośnych odtwarzaczy multimedialnych firma Archos zaprezentowała kolejny model tego typu urządzenia - Pocket Video Recorder AV4100.Zaopatrzono je w 100-gigabajtowy dysk twardy oraz możliwość bezpośredniego nagrywania programów telewizyjnych (bez pośrednictwa komputera) - za pomocą przewodu RCA lub S-Video. Audycje telewizyjne zapisywane są w formacie MPEG-4 (AVI) ze stereofonicznym dźwiękiem ADPCM. Obraz zachowywany jest w rozdzielczości 512x384 punkty przy częstotliwości odświeżania klatek równej 30 kl/s. Oprócz plików AVI nowy Archos potrafi również odtwarzacz pliki formatu JPEG, BMP, MP3, WAV oraz WMA. Odtwarzacz można również podłączyć do Macintosha lub peceta za pomocą interfejsu USB 2.0. AV4100 wyposażono dodatkowo w złącze na karty CompactFlash Type I. W Stanach Zjednoczonych odtwarzacz będzie można nabyć za 800 dolarów.
źródło : chip.pl

  Niczego sobie pececik wbudowany w... BMW

      Intel poinformował, że niedawno zaprezentowane procesory i obsługujące je chipsety są już dostępne dla różnych segmentów rynku 'embedded'. Nowe układy, do których należą: procesor Pentium M 760 oraz chipset Mobile 915GM Express, a także procesory Celeron M 370 i Celeron M Ultra Low Voltage 373, znajdą zastosowanie w infrastrukturze komunikacyjnej, w przemysłowych systemach komputerowych oraz w nowoczesnych samochodach. E.E.P.D. - producent komputerów zintegrowanych (tzw. 'single board computers - na zdjęciu Envader III) - zastosuje procesory Intel Pentium M 760 oraz chipsety Mobile Intel 915GM Express w systemach Envader IV. Envader IV to systemy informacyjno-rozrywkowe przeznaczone do montażu w samochodach. Umożliwiają one użytkownikom samochodów dostęp do Internetu. E.E.P.D. wykorzystuje obecnie użytkowe procesory Intela w systemach Envader III montowanych w samochodach BMW M.
źródło : benchmark.pl

  Envader III


  10 mln abonentów pierwszej sieci 3G

      NTT DoCoMo ogłosiło, że ma już 10 mln abonentów swojej sieci 3G - FOMA. Taki wynik udało się uzyskać w niecałe 3,5 roku. DoCoMo źródła swojego sukcesu upatruje w szerokiej gamie oferowanych telefonów i dużemu popytowi na wideorozmowy.
źródło : wp.pl

  320 MB w telefonie

      Samsung planuje produkcję 2,5-gigabitowych układów pamięci typu MCP (multi-chip package) dla multimedialnych telefonów komórkowych. Zdaniem południowokoreańskiej firmy to najbardziej pojemne kości tego typu. Wprowadzenie ich do produkcji umożliwi instalowanie w telefonach komórkowych pamięci o pojemności nawet do 320 megabajtów.2,5-gigabitowy MCP składa się z dwóch układów flash o pojemności 1 Gb każdy oraz z dwóch 256-megabitowych DRAM-ów.
źródło : chip.pl

  Nintendo DS


  Nintendo DS na korbkę

      Choć konsolka Nintendo DS do Europy trafi dopiero w marcu, miłośnicy produktów 'Wielkiego N' mogą sobie umilić oczekiwanie na premierę gromadzeniem akcesoriów. Japońska firma GameTech oferuje urządzenie, która pozwala na 'ręczne' podładowanie stanu akumulatorków Nintendo DS. Aby zaoszczędzić graczom frustracji, Japończycy stworzyli niewielki gadżet pozwalający na szybkie podładowanie baterii bez konieczności poszukiwania źródła prądu. Niewielka korbka, którą podłącza się do konsoli, odznacza się sporą wydajnością - wystarczy pokręcić nią przez 3 minuty, aby zyskać 20 minut grania z wyłączonym podświetleniem ekranu. Należy tylko utrzymać tempo 2,5 obrotu na sekundę. Mała rzecz, a cieszy, zwłaszcza podczas wakacji spędzanych na odludziu. Przy okazji gracze mogą zadbać o tężyznę fizyczną ;).
źródło : benchmark.pl

  Przetarg rozpoczęty

      Rozpoczął się przetarg na wolne częstotliwości dla telefonii komórkowej GSM 1800 i UMTS - poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty Witold Graboś. Do 12 kwietnia czekamy na oferty - powiedział Graboś. Przetarg może wyłonić nawet 2 nowych operatorów, którzy otrzymają częstotliwości w standardzie GSM 1800 MHz, i jednego podmiotu, który otrzyma częstotliwości w standardzie UMTS. Przetarg ma zostać rozstrzygnięty do początku maja br. Decyzja o roamingu krajowym zapadnie w IV kwartale 2005 roku. Ze strony Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty nie będzie wcześniej żadnych deklaracji o jego wprowadzeniu, gdyż mogłoby to stanowić powód do podważenia przetargu - powiedział Graboś.
źródło : wp.pl


  Canon Digital IXUS 700


  Gadająca trójeczka

      Podczas konferencji 3GSM World Congress korporacja Nokia zaprezentowała trzy nowe modele telefonów komórkowych. Trójzakresowa Nokia 6101 jest pierwszym zamykanym (z klapką) telefonem Nokii z charakterystycznym, zaokrąglonym kształtem. Wyposażony w aparat VGA oraz funkcję Push-to-talk (do wygodnego prowadzenia komunikacji w czasie rzeczywistym z jedną osobą lub całą ich grupą po naciśnięciu specjalnego przycisku) "komórczak" jest pierwszym urządzeniem Nokii oficjalnie obsługującym funkcję krótkich komunikaty głosowych Nokia Xpress. Urządzenie pojawi się w sklepach w drugim kwartale tego roku w cenie około 250 euro. Druga z nowinek to model 3G - Nokia 6680. Zaopatrzono ją w kolorowy ekran wyświetlający obraz w 262 tysiącach kolorów oraz drugi, dodatkowy aparat cyfrowy umieszczony na przedniej ściance. Może on być wykorzystany przy przeprowadzaniu rozmów wideo. Działający pod kontrolą systemu operacyjnego Symbian 60 smartfon wyposażono w organizer, aplikacje pozwalające na otwieranie plików JPEG, MP3, PPT, DOC, XLS oraz PDF, a także przeglądarkę HTML. Umieszczony na przedniej ściance aparat charakteryzuje się rozdzielczością 640x480 punktów, drugi natomiast, znajdujący się z tyłu, wyposażono w 1,3-megapikselowy czujnik. Ten ostatni może również skorzystać z lampy błyskowej oraz sześciokrotnego przybliżenia cyfrowego. Aparat obsługuje standardy GSM (900/1800/1900), EDGE oraz WCDMA. Nokia 6680 pojawi się w sklepach w marcu br. w cenie 500 euro. Ostatni z telefonów, Nokia 6681, jest okrojoną wersją modelu 6680. Nie ma aparatu umieszczonego na przedniej ściance oraz obsługi standardu WCDMA. Jego sklepowa premiera planowana jest na kwiecień br. Cenę ustalono na 450 euro.
źródło : chip.pl

  Motorola i Skype chcą działać razem

      Motorola i Skype Technologies ogłosiły zamiar nawiązania współpracy marketingowej, celem której ma być rozszerzenie opcji komunikacyjnych dla użytkowników Skype i uzyskanie dostępu do ponad 25 mln zarejestrowanych użytkowników. Porozumienie ma wykorzystywać potencjał obydwu firm, opierając się na doświadczeniu Motoroli w zaawansowanych technologiach mobilnych, a także wykorzystując bazę użytkowników Skype'a i narzędzia komunikacji głosowej oraz tekstowej. Początkowo współpraca będzie dotyczyć marketingu nowych produktów Motoroli - z linii "Skype Ready", takich jak zestawy słuchawkowe Bluetooth i głośniki oraz próbnego dostępu do telefonii Skype Internet użytkownikom wybranych telefonów komórkowych Motoroli. Pierwsze produkty Motoroli "Skype Ready" mają się pojawić w sprzedaży w pierwszej połowie tego roku.
źródło : benchmark.pl

  Nokia 6101


  Alcatel pracuje nad Internetem w samolotach

      Alcatel koordynuje rozwój europejskiego projektu naukowo-badawczego MOWGLY (ang. MObile Wideband GLobal Link System), którego celem jest zastosowanie nowych standardów do świadczenia usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu osobom na pokładach samolotów, pociągów i statków. Istniejące mobilne systemy komunikacji satelitarnej oferują wyłącznie usługi wąskopasmowe lub też wykorzystują niestandardowe, firmowe rozwiązania szerokopasmowe. MOWGLY będzie zajmował się badaniami nad innowacyjnymi rozwiązaniami przeznaczonymi dla terminali satelitarnych funkcjonujących w środowiskach mobilnych. Np. zaawansowane rozwiązania transmisyjne dla grup pasażerów korzystających ze zbiorczych terminali (ang. collective terminals), z możliwością sterowania jakością usług (QoS) i przy zastosowaniu technologii sieciowych. Konsorcjum MOWGLY będzie dążyło do osiągnięcia tych celów, skupiając czołowych graczy z rynku transportowego, telekomunikacyjnego i MSP, jak również środowiska akademickie. W celu sprawdzenia poprawności działania newralgicznych usług, MOWGLY przeprowadzi cykl prób na pokładach samolotów, pociągów i statków tak, aby w jak największym stopniu było możliwe zastosowanie już istniejącej infrastruktury łączności satelitarnej lub tej planowanej do wdrożenia w najbliższej przyszłości. Rezultaty osiągnięte w ramach projektu MOWGLY powinny zainteresować przede wszystkim klientów z tradycyjnych rynków satelitarnych, planujących wprowadzenie na dużą skalę usług mobilnych oferowanych grupom użytkowników. W trakcie zaplanowanego na 2 lata projektu, zostanie przeprowadzona szczegółowa analiza biznesowa, studium inżynierskie i ocena wydajności. Próby na prototypach umożliwią sprawdzenie opracowanych technologii, przypisanie oferowanych usług do konkretnych grup klientów i zdefiniowanie optymalnego modelu biznesowego.
źródło : telepolis.pl

  Kolejny IXUS-ik

      Canon zaprezentował nowy model aparatu z rodziny IXUS. Digital IXUS 700 wyposażono w 7,1-megapiksleowa matrycę, procesor DIGIC II, dwucalowy ekran LCD (z funkcją QuickBright, której zadaniem jest poprawienie widoczności podczas robienia zdjęć w plenerze), trzykrotne przybliżenie optyczne (odpowiednik 37-111 mm dla formatu 35 mm) oraz interfejs USB 2.0. Aparat jest w stanie nagrywać również sekwencje wideo z prędkością 30 klatek na sekundę i jest zdolny do wykonania pierwszego zdjęcia w czasie 0,8 sekundy od jego włączenia. Dostępny jest również tryb zdjęć seryjnych, w których pełnowymiarowe obrazy zapisywane są na karcie pamięci SD z prędkością dwóch klatek na sekundę. Digital IXUS 700 oferuje 13 trybów ekspozycji (w tym tryb w pełni automatyczny oraz manualny) i czasy migawki wynoszą od 1/2000 sekundy do 15 sekund (czułość w zakresie od 50 do 400 ISO), a asystent panoramy ułatwia tworzenie tego typu obrazów.
źródło : chip.pl

  Nokia 6680


WYŁOWIONE Z SIECI - Hi-Tech
SS-NG #29 MARZEC 2005