WYŁOWIONE Z SIECI - Hardware
SS-NG #29 MARZEC 2005


Marek "mmxY2k" Szendzielorz
  ASRock, Axper, Microbrill...popyt na tanie płyty główne

      Czołowi tajwańscy producenci płyt głównych przewidują, że w 2005r. tańsze płyty główne będą się sprzedawać co najmniej tak dobrze, jak w ubiegłym roku. Firma ASRock, będąca filią Asustek Computer, ma w planach sprzedać w tym roku 12 mln płyt głównych, czyli o 50% więcej niż w ubiegłym roku. Całkowita sprzedaż płyt głównych - ze średnią ceną ok. 40 USD za sztukę - wyniesie w tym roku 24 mln sztuk, z czego produkty ASRock będą stanowić około połowy. Dane te mogą jednak w ciągu roku ulec zmianie, bowiem - jak zauważył Richard Ma, wiceprezes firmy Gigabyte - średnia cena płyt głównych w 2005r. będzie spadać, głównie z powodu wysokiego poziomu produkcji. Gigabyte, które wypuściło serię tanich płyt głównych marki Axper, obecnie nie promuje tych produktów, przede wszystkim z powodu niskich marż możliwych do uzyskania na tego rodzaju produktach. Z kolei Micro-Star International, będące właścicielem taniej marki płyt głównych Microbrill, wprowadziło na rynek nowa serię produktów wykorzystujących chipset Intel 915GV. Zarówno Gigabyte, jak i MSI nie podały prognoz dotyczących wielkości sprzedaży płyt głównych tańszych odpowiedników marek.
źródło : benchmark.pl

  Pierwsze zdjęcia karty ATI X800 XL AGP

      Jak wygląda karta graficzna Radeon X800 w wersji AGP? A no podobnie jak PCI tyle, że z "wkładem" AGP. Na kilkunastu zachodnich internetowych serwisach komputerowych pojawiło się pierwsze zdjęcie przedstawiające kartę graficzną ATI Radeon X800 XL w wersji AGP. Wersja AGP z uwagi na starość interfejsu posiada dodatkowe gniazdo zasilające, wersja PCI Express takowego nie posiada. Karta oparta jest o układ R430, swoją dostępność na AGP zawdzięcza pracy mostka Rialto. Taktowanie chipsetu wynosi 400MHz zaś pamięci 490MHz czyli tyle samo, co jej odpowiednik PCI E. Premiera karty zapowiadana jest na marzec, cena wynosić będzie około 300 euro.
źródło : tweak.pl

  Plextor PX-716AL


  X3

IBM wkrótce pokaże nową platformę, która stanie się podstawą do budowy kolejnej generacji serwerów. W ciągu kilku najbliższych miesięcy na rynku ma się ukazać czteroprocesorowa maszyna xSeries 366. IBM poinformował, że architektura X3 powstała z myślą o poprawieniu wydajności wieloprocesorowych maszyn z Xeonami. Prace nad najnowszą generacją Enterprise X-Architecture trwały trzy lata i pochłonęły 100 milionów dolarów. Na jej potrzeby IBM stworzył chipset XA-64e o nazwie kodowej Hurricane, który umożliwi zbudowanie pojedynczej maszyny wyposażonej nawet w 32 procesory.
źródło : chip.pl

  64-bitowy Intel - już jest!

      Intel już od kilku miesięcy zapowiadał wydanie poprawionej wersji jądra Prescott, rozwiązującej problemy z nadmiernym wydzielaniem ciepła oraz wprowadzającej obsługę 64-bitowych instrukcji. I oto oczekiwanie dobiegło końca. W lutym miała miejsce premiera nowej serii 600 procesorów Pentium 4.
Nowe modele i ich oznaczenia:
Nazwa handlowa       Zegar
P4 Extreme Edition      3,73 GHz
Pentium 4 660       3,6 GHz
Pentium 4 650       3,4 GHz
Pentium 4 640       3,2 GHz
Pentium 4 630       3,0 GHz

Co nowego w serii 600?
· Obsługa kodu 64-bitowego przy pomocy zestawu rozszerzeń EM64T (zgodnego z AMD64).
· Technologia oszczędzania energii Enhanced SpeedStep Technology. · 2 MB cache L2.
Dodatkowo, Intel wypuszcza nowy procesor z serii Pentium 4 Extreme Edition, taktowany zegarem 3,73 GHz i obsługujący szynę 1066 MHz. Chip również oparty jest na rdzeniu Prescott, dziedzicząc od niego 2 MB cache L2 oraz obsługę EM64T. Wersja Extreme Edition nie zawiera jednak obsługi technologii oszczędzania energii EST.
źródło : benchmark.pl

  Albatron K8SLI


  Asus Extreme N6800GT z gadżetem

      Firma ASUS poinformowała, że powiększyła swoją ofertę o nową kartę graficzną wyposażoną w układ GeForce 6800 GT - Asus Extreme N6800GT. Karta posiada 256MB pamięci i jest dostępna na slot PCI Express. Wg specyfikacji podanych przez producenta, Extreme N6800GT pracuje z zegarami równymi: 350 MHz układ graficzny i 500MHz pamięci. Dodatkowo w pudełku z jako wyposażenie znaleźć się ma kamerka internetowa. Zestaw dostępny ma być w sklepach już na początku marca, niestety nie jest znana jego cena oraz to czy będzie dostępny również w Polsce.
źródło : tweak.pl
  Ze slotem

      Plextor poinformował o swoim pierwszym napędzie DVDąR/RW/CD-RW wyposażonym w wejście typu "slot-in". Model PX-716AL może znaleźć zastosowanie np. w kioskach fotograficznych czy też urządzeniach pracujących w punktach sprzedaży - proponuje Plextor. Napęd zapisuje płyty DVD+R DL Double-Layer i DVD-R Dual-Layer z sześciokrotną prędkością. Zapis płyt DVD+/-R odbywa się 16-krotną szybkością, a płyt CD-R z prędkością 48x.PX-716AL wyposażono w interfejs ATA/ATAPI-5 (EIDE), ośmiomegabajtowy bufor oraz technologię Buffer Underrun Proof Technology. Napęd znajdzie się w sprzedaży w kwietniu br. w cenie 169 dolarów.
źródło : chip.pl

  Chip łączący interfejsy SATA i USB

      Firma Oxford Semiconductor przedstawiła swój nowy układ elektroniczny OXU921S, będący mostkiem pomiędzy interfejsami Serial-ATA i USB. Chip pozwoli w znaczny sposób uprościć proces produkcji i implementacji zewnętrznych dysków twardych i napędów optycznych dla komputerów typu PC i Mac. Nowy układ, umieszczony w 128-pinowej obudowie QFP, łączy w sobie interfejsy SATA i USB oraz procesor ARM7TDMI, a wewnętrzne oprogramowanie zapewnia pełną kompatybilność urządzenia z USB 1.1. Mostek OXU921S posiada 6 kB pamięci cache i zapewnia przepustowość złącza USB na poziomie 480Mbps. Z kolei interfejs SATA, taktowany zegarem 1,5GHz, gwarantuje przepustowość na poziomie 150 MB/s. Układ OXU921S dostępny jest już w sprzedaży, w cenie 5,5 USD za sztukę przy zamówieniach powyżej 100 tys. chipów.
źródło : benchmark.pl

  Asus Extreme N6800GT


  Zgrabna płyta Albatron K8SLI

      Firma Albatron przedstawiła nową płytę główną K8SLI z układem nForce4 SLI. Nowy produkt firmy Albatron jest dość nietypowy, jego wymiary to: 196x292mm przy czym, płyta ta nie odstaje w niczym od płyt konkurencji z nForce 4 SLI, ale z normalnymi wymiarami, no może oprócz jednej rzeczy, otóż płyta posiada dwa sloty PCI Express x8, jeżeli chcemy pracować z jedną kartą na PCI Express to i tak mnożnik wynosił będzie maksymalnie x8. Nowością, jaka została wprowadzona w K8SLI jest technologia Albatron BIOS Security pomagająca użytkownikowi w momencie uszkodzenia BIOSu. Ani cena ani data premiery nowego produktu Albatron nie zostały podane. źródło : tweak.pl


  NCD nadchodzi

      Irlandzka firma Ntera Ltd. ujawniła szczegóły na temat technologii produkcji wyświetlaczy elektrochromowych. Przedsiębiorstwo nazywa swoją technologię wyświetlaczami nanochromowymi (NCD). Firma twierdzi, że tego typu produkty zapewniają znacznie lepszą jakość obrazu przy niższych kosztach produkcji niż współczesne LCD. W opublikowanych dokumentach stwierdzono, że wyświetlacze NCD charakteryzują się czterokrotnie lepszym kontrastem i współczynnikiem odbicia światła. Ntera informuje również, że wspomniane wyświetlacze podczas pracy zużywają dziesięciokrotnie mniej energii niż urządzenia LCD. Co więcej, technologię nanochromową zastosować można do produkcji elastycznych matryc wyświetlających obraz o wysokiej rozdzielczości. Do wytwarzania NCD mogą być wykorzystane już istniejące linie produkcyjne LCD.
źródło : chip.pl

  ATI X800 XL AGP


  Nowy chipset ULi dla procesorów AMD K8

      Firma ULi Electronics planuje jeszcze w tym miesiącu wypuścić na rynek nowy chipset do płyt głównych - M1695 dla procesorów K8 firmy AMD, wspierający interfejs PCI Express. Układ ten ma być porównywalny z takimi produktami jak SiS756 firmy Silicon Integrated Systems czy K8T890 VIA Technologies. Oprócz tego M1695 wspierał będzie 2 sloty PCI Express umożliwiając przy tym obsługę pseudo technologii SLI, i żeby tego było mało ma on obsługiwać zarówno AGP jak i PCI Express, taki sobie uniwersalny kombajn.
źródło : onet.pl
WYŁOWIONE Z SIECI - Hardware
SS-NG #29 MARZEC 2005