WYŁOWIONE Z SIECI - Gry Konsolowe
SS-NG #29 MARZEC 2005


Krzysztof "Voo" Wszołek
  BAFTA NAGRADZA

      British Academy of Film & Television Arts (BAFTA), znana przede wszystkim ze swych filmowych nagród wyróżniła ostatnio najlepsze, jej zdaniem, gry komputerowe i video w 2004 roku. Najwięcej nagród zgarnęło pecetowe HALF-LIFE 2. Spośród gier wydanych tylko lub między innymi na konsole wyróżniono: BURNOUT 3: TAKEDAWN (trzy nagrody w kategoriach Racing, Technical Direction i dla najlepszej gry na PS2), PRO EVOLUTION SOCCER 4 (Sports), DONKEY KONGA (Children's), CALL OF DUTY: FINEST HOUR (Audio), HITMAN: CONTRACTS (Original Music), SINGTAR (Originality). Za najlepszą grę na Xboxa uznano HALO 2, na GameCube - PRINCE OF PERSIA: WARRIOR WITHIN. Wśród gier wydanych na platformy przenośne najwyżej oceniono COLIN MCRAE RALLY 2005 wydane na N-Gage.

  NDS LĄDUJE W EUROPIE...

      11 marca 2005 roku zostanie dobrze zapamiętany przez fanów Nintendo na Starym Kontynencie. Tego dnia rusza sprzedaż najmłodszego dziecka japońskiej firmy, czyli przenośnej, dwuekranowej konsolki NDS. W pudełku oprócz konsolki i zasilacza znajdzie się także demo gry METROID PRIME HUNTERS. Cena takiego zestawu wyniesie 149 Euro. W Polsce sklepy internetowe od dawna już oferują sprzęt w preorderze w cenie od 649 do 699 złotych. Podczas premiery dostępnych będzie 15 tytułów, wśród których najciekawsze to chyba RAYMAN DS, SUPER MARIO 64 DS, WARIO WARE: TOUCHED! i ZOO KEEPER. Całe mnóstwo kolejnych, smakowicie zapowiadających się gier znajduje się już w końcowej fazie produkcji. Sądząc po sukcesach, jakie nowa platforma odniosła w Japonii i w USA także w Europie spodziewać należy się sporego szaleństwa. Co ciekawe, jak wynika z badań Nintendo aż 59% dotychczasowych nabywców NDS to ludzie powyżej 19 roku życia! Żegnaj dziecinne Ninny? Pewnie nie do końca, ale widać ze nowa generacja handheldów może diametralnie zmienić profil statystycznego "kieszonkowego" gracza.  


  ...A PSP RUSZA NA PODBÓJ AMERYKI

      Na PlayStation Portable, nową zabawkę od Sony Europa sobie jeszcze poczeka. 24 marca "Walkman XXI wieku" trafi za to do sklepów w USA i Kanadzie. Tzw. "Value Pack" zawierający konsolę, kartę Memory Stick Duo 32MB, słuchawki, zasilacz, pokrowiec i demo-disc kosztować będzie 249 prezydentów (o jednego mniej niż najtańszy iPod Apple, co podobno nie jest przypadkiem). Mało tego - do pierwszego miliona egzemplarzy Sony dorzuca płytkę UMD z filmem Spiderman 2. Tego samego dnia do kupienia będą już 24 gry, m.in. DYNASTY WARRIORS, METAL GEAR ACID, NEED FOR SPEED RIVALS i RIDGE RACER. Aż 5 tytułów z listy będzie umożliwiało grę online z wykorzystaniem specjalnych punktów dostępowych i infrastruktury Wi-Fi. O tym, że PSP nie ma być tylko konsolką do gier, ale raczej multimedialnym kombajnem, przypomina wydłużająca się stale lista filmów jakie wydane zostaną na UMD. Są już wśród nich m.in. XXX, Resident Evil: Apocalypse i Hellboy. Ceny gier kształtować będą się pomiędzy 39 a 49 $, filmów pomiędzy 19 a 29 $. A tymczasem w Polsce pewna sieć sklepów "nie dla idiotów" oferuje importowane z Japonii PSP w mocno idiotycznej cenie ponad ...2 tysięcy złotych.

  BAŚNIOWY SOUNDRACK

      FABLE dla wielu było największym, związanym z grami, rozczarowaniem ostatnich lat. Peter Molyneux dał wiele, ale i tak znacznie mniej niż obiecywał. Przynajmniej pod jednym względem gra jednak nie zawiodła - mam na myśli genialną, baśniową muzykę skomponowaną przez Russella Shaw przy udziale hollywoodzkiego kompozytora Danny'ego Elfmana, odpowiedzialnego za temat przewodni. Firma Sumthing Else Music wydała ostatnio soundtrack z gry zawierający 13 kompozycji. Amazon sprzedaje płytę w cenie 13,99 $. Niezła gratka dla fanów i chyba każdego, kto po prostu lubi ciekawe soundtracki. Warto przypomnieć, że został on jakiś czas temu uznany przez amerykańską Academy of the Interactive Arts & Sciences (AIAS) za "najlepszą muzykę oryginalną w grze" w roku 2004.  


  ...8...9...10... KNOCKOUT!

      EA Sports wypuściło kontynuację znakomitej gry bokserskiej i przy okazji jednej z lepszych gier sportowych ostatnich lat - FIGHT NIGHT. Sequel zatytułowano, jakże odkrywczo, FIGHT NIGHT ROUND 2. Z okładki spoziera na nas groźnie sam Bernard Hopkins, posiadacz pasów mistrzowskich w wadze średniej federacji WBC, WBA, IBF i WBO. Według zapowiedzi gra ma być najbardziej realistycznym boksem w historii i powiem Wam, że akurat w przypadku tego tytułu kupuję te przechwałki bez mrugnięcia okiem. ROUND 2 wydana została równocześnie na wszystkie konsole stacjonarne. Posiadacze Xboxa i PS2 będą mogli poboksować online, zaś właścicielom GaCka pozostaje pocieszyć się dorzuconą jako bonus grą SUPER PUNCH-OUT!! wydaną oryginalnie wieki temu na SNES-a.

  JAPOŃCZYCY KUPUJĄ KONSOLE...

...i to tradycyjnie w ilościach hurtowych i tradycyjnie tylko japońskie. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2005 roku w Japonii półki sklepowe opuściło ponad 476 tysięcy sztuk PS2. Tylko trochę słabiej sprzedawało się PSP - 442 tysiące sztuk od początku roku. Byłoby pewnie znacznie więcej gdyby tylko fabryki nadążały z produkcją. Dalsze miejsca obsadziło Nintendo - 354 tysiące NDS-ów i 159 tysięcy GBA SP. Z tego wynika, że Ninny wciąż sprzedaje w sumie więcej handheldów niż Sony. Na końcu listy GameCube - 58 tysięcy no i Xbox, który w Japonii praktycznie nie istnieje. Dokładnie 3840 sztuk - tyle "klocków" znalazło swojego japońskiego wielbiciela w tym roku. Cieniuuuutko.  


  BRUDNY HARRY POWRACA

      Najbardziej bezkompromisowy glina w historii kina Harry Callahan powróci razem ze swoim Magnum .44 w serii gier, jaka zostanie wydana na konsole następnej generacji. Zostanie ona zrealizowana przez Warner Bros Interactive we współpracy z Malpaso - firmą Clinta Eastwooda, który wcielił się przed laty w rolę Callahana w pięciu filmach kinowych. Sam aktor podszedł do pomysłu entuzjastycznie uznając, że jest to dobra okazja do przypomnienia filmów pokoleniu młodych graczy. Prawdopodobnie użyczy głosu swojemu komputerowemu alter ego. Na razie nie wiadomo czy akcja gier rozgrywać będzie się w latach 70-tych i 80-tych czy też przeniesiona zostanie do współczesności. Nie podjęto także decyzji czy zostaną wydane wersje gier na konsole obecnej generacji i PeCety. Swoją drogą entuzjazm do gier u 75-latka? To rozumiem!

  STUDENT ZA OCEANEM MA DOBRZE

      Game Live Events, kalifornijska firma specjalizująca się w organizowaniu prezentacji gier i sprzętu do grania dla dużej ilości uczestników, w marcu i kwietniu przeprowadzi swój najnowszy projekt. Kilkadziesiąt specjalnych stanowisk do grania składających się z konsoli Xbox i telewizorów będzie po kolei dostępnych w 25 kampusach na terenie kilkunastu stanów. Swoje najnowsze produkcje zaprezentują w ten sposób: Ubisoft (SPLINTER CELL CHAOS THEORY), LucasArts (STAR WARS REPUBLIC COMMANDO), Majesco (PSYCHONAUTS), Sammy Studios (DARKWATCH), Vivendi Universal (SWAT 4, FLATOUT), EA (FIGHT NIGHT ROUND 2, ODDWORLD STRANGER’S WRATH, TIME SPLITTERS FUTURE PERFECT). Każdy chętny będzie mógł sobie pograć za darmo i tak długo jak będzie chciał. Cóż, my możemy co najwyżej pomarzyć...  


  DODATKI DO MECHASSAULT 2 i GHOST RECON 2

      Gracze korzystający z dobrodziejstw Xbox Live (w Polsce gatunek na razie występujący równie rzadko jak ryś w Białowieży, ale stale zwiększający populację) dostali ostatnio możliwość zaktualizowania kolejnych gier. Posiadacze limitowanej wersji MECHASSAULT 2: LONE WOLF mogą zassać dwie nowe mapy Mountain High i Troubled Waters do gry przez System Link, na split-screenie oraz Xbox Live. Natomiast Ubisoft przygotował łatkę wprowadzającą szereg usprawnień w sieciowej rozgrywce w grze GHOST RECON 2. Kolejny pakiet zawierający nowe mapy i bronie ma pojawić się "na dniach".
WYŁOWIONE Z SIECI - Gry Konsolowe
SS-NG #29 MARZEC 2005