WYŁOWIONE Z SIECI - Gry PC
SS-NG #29 MARZEC 2005


Kuba "kYuba" Bujakowski
  ION STORM ZAMKNIĘTE

Eidos, właściciel Ion Storm poinformował oficjalnie o zamknięciu firmy, która wsławiała się w świecie gier komputerowych takimi tytułami jak: DEUS EX czy THIEF III: DEADLY SHADOWS. Studio Ion Storm założył w 1996 roku, były programista Id Software – John Romero, wkrótce potem firma została wykupiona przez Eidos. Pierwszą grą, którą wydało na świat Ion Storm była, DAIKATANA, gierka nie za specjalnie udana. Pieniądze i sławę przyniósł programistom dopiero, kultowy już dziś DEUS EX. Upadek takiej firmy na pewno boli, bowiem było to studio z wielkimi aspiracjami, ale takie są niestety prawa rynku, słabsi muszą odpaść.

  TOP 10 W USA

Oto lista najchętniej kupowanych gier w Stanach Zjednoczonych w lutym:

1. World of WarCraft (Vivendi Universal)
2. Star Wars: Knights of the Old Republic II (LucasArts)
3. The Sims 2 (Electronic Arts)
4. Football Manager 2005 (SEGA)
5. Lord of the Rings: Battle for Middle Earth (Electronic Arts)
6. Half-Life 2 (Vivendi Universal)
7. The Settlers: Heritage of Kings (UbiSoft)
8. Rome: Total War (Activision)
9. Medal of Honor: Pacific Assault (Electronic Arts)
10. Rollercoaster Tycoon 3 (Atari)
Zestawienie nie jest chyba dla nikogo zaskoczeniem. Blizzard od czasu premiery WOW’a non-stop tłucze kasę na sprzedaży tej gry i prawdopodobnie będzie jeszcze ją tłukł przez najbliższy czas.

  VATAN


  VATAN

VATAN będzie epickim, zrobionym z niezwykłym rozmachem i osadzonym w 23 wieku FPSem. Historia gry przedstawiała się będzie niezwykle prosto. Otóż, po kolonizacji znacznej części naszej galaktyki, ludzie zaczęli się wzajemnie zwalczać. Zaczęła toczyć się wojna o niezwykle cenne „paliwo”. Po latach konfliktów, największe ludzkie korporacje doszły do porozumienia i mogliby żyć w spokoju do późnej starości, gdyby nie ogromne grupy rebeliantów, którym szykowana dla nich przyszłość w ogóle się nie uśmiechała. W grze paradoksalnie, nie staniemy po stronie biednych buntowników, lecz będziemy bronić bogatych korporacji przed nimi. Podczas rozgrywki przemierzymy wiele planet, z których każda będzie posiadać swoją unikalną florę oraz faunę. Jak mówią sami autorzy „lokacje, w VATAN będą niezwykle żywe i pełne zróżnicowanych form terenu”. Sama rozgrywka będzie połączeniem gry akcji z RPGiem, (co się powoli zaczyna robić standardem). Engine graficzny VATANA wyposażony zostanie w osobny silnik odpowiedzialny za fizykę gry (NEWTON GAME DYNAMICS), który podobno dużo lepiej niż słynny Havoc ma sobie radzić z symulacją kolizji obiektów. Premiera gry nie została jeszcze podana.

  PAINKILLER – „BLACK ALBUM”

Painkiller stał się oficjalnym tytułem rozgrywek CPL World Tour, będących prestiżową ligą gier sieciowych. Tym bardziej nie dziwi fakt, iż DreamCatcher Games planuje nową edycję tej gry. Painkiller: Black Edition to eksluzywne wydanie z bonusami i niespodziankami. “Czarna” wersja ukaże się na płycie DVD i zawierać będzie, prócz wersji podstawowej, dodatek nazwany Battle out of Hell. Pudełko ma być ładnie zdobione i opatrzone unikalnym numerem. Krążek DVD zawierać będzie także eksluzywny materiał filmowy o procesie twórczym, wywiady z autorami, główny wątek muzyczny, trailer wersji konsolowej gry, narzędzie i dokumentację do tworzenia własnych leveli. Sugerowana cena za taki zestaw to 29.99Ł, dostępny będzie zaś od marca tego roku.

  OFFICERS


  CRIME LIFE: GANG WARS

Chcieliście się kiedyś wcielić w postać prawdziwego bad-ass-nyggasa? Takiego, co zamiata wszystkich na lewo i prawo a do kumpli odzywa się per „psie”. Tak? To już niedługo wasze pragnienia spełnią się. Oto nadchodzi CRIME LIFE: GANG WARS – połączenie bijatyki ze strategią osadzone w czasach bardzo dobrze nam znanych. Podstawą rozgrywki będzie jak łatwo się można domyślić zarządzanie gangiem. Ale zanim zbierzemy własną grupę kryminalistów, będziemy musieli samemu się „wypromować”. Jak to powiadali w GTA 2 „w tym mieście szacunek to wszystko” i nie inaczej będzie w GANG WARS. Im szybciej uda nam się zdobyć zaufanie najbardziej wpływowych ludzi tym szybciej staniemy się osobistością rozpoznawaną w mieście. Potem wszystko powinno już pójść z górki. W grze wykonamy wiele zdań, w których niejednokrotnie przyjdzie nam otrzeć się o śmierć. Nieodłącznym elementem CL: GW będą oczywiście uliczne walki, które dzięki bardzo prostemu systemowi sterowania powinny dawać maksimum frajdy nawet największemu przeciwnikowi rozgrywki typu „arcade”. Data premiery gry powinna wkrótce zostać ogłoszona.

  BĘDZIE DIABLO III?

Długo czekaliśmy na jakiekolwiek informacje dotyczące kolejnej części serii Diablo i chyba się doczekaliśmy. W dniu dzisiejszym Blizzard na swej stronie internetowej napisał o poszukiwaniu doświadczonego designera, który byłby w stanie poprowadzić grupę programistów odpowiedzialną za dwie pierwsze części Diablo. Poszukują również artystę zajmującego się postaciami 3D, a także środowiskiem. Dla nas może to oznaczać tylko jedno – Blizzard rozpoczyna pracę nad Diablo 3! Oczywiście są to na razie tylko domysły i wcale tak nie musi być, ale dla fanów gry jest to światełko w tunelu.

  BETA-TESTY S.T.A.L.K.E.R.A

Pomimo tego, że premiera S.T.A.L.K.E.R.A została przesunięta, wydaje się, że rozpoczęcie beta-testów owej gry zbliża się do nas coraz bardziej. Otóż, niedawno w sieci pojawiła się informacja od niejakiego Ghosta (Rosjanina z pochodzenia), iż GSC oraz rosyjskie czasopismo Gamemania rozpoczęły konkurs, którego główną nagrodą jest możliwość wzięcia udziału w beta-testach S.T.A.L.K.E.R.A. Konkurs trudny nie jest, bowiem aby wziąć w nim udział wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek i liczyć na to, iż los nam dopisze. Jeśli owa informacja jest w 100% pewna to możemy liczyć na to, że europejskie beta-testy gry rozpoczną się już wkrótce. Miejmy nadzieje, że będą mogły w nich wziąć udział również Polacy.

  SURVIOR

Wreszcie ktoś pomyślał, żeby zrobić coś nowego. SURVIVOR będzie grą, w której weźmiemy udział w największych katastrofach 20 i 21 wieku. Jeśli ktoś będzie chciał się przekonać jak czuli się ludzie na Titanicu, podczas Hraganu Andrew czy ataku terrorystycznym na WTC to w tej grze będą mieli do tego okazję. SURVIVOR ma oferować swobodę porównywalną z serią GTA i niespotykaną dotychczas interakcję z otoczeniem. W celu ratowania życia będziemy mogli zrobić niemalże wszystko. Każdy scenariusz będzie można rozegrać na kilka/naście sposobów a wykonanie zależeć będzie wyłącznie od naszej pomysłowości oraz sprawności naszych zmysłów. Podstawowa rozgrywka przeplatać się będzie z nadawanymi, co chwilę w telewizji oraz radiu reportażami. Całość ma być okraszona całkiem dobrą grafiką i być tak realistyczna jak tylko się da. Premierę datuje się na drugi kwartał bieżącego roku.

  SURVIVOR


  NOWE OZNACZENIA GIER WPROWADZONE

Entertainment Software Rating Board (ESRB), znana organizacja zajmująca się ocenianiem gier pod względem brutalności i przemocy, i nadawaniem im odpowiednich oznaczeń, zaprezentowała nową kategorię. E10+ (Everyone 10 and older) oznacza produkty przeznaczone dla dzieci powyżej 10 roku życia oraz dla wszystkich pozostałych, znacznie starszych graczy. ESRB, powstałe w roku 1994, nadając oznaczenia pudełkom z grami ułatwia rodzicom wybór podczas zakupu oraz kontrolę nad tym, z czym stykają się ich dzieci. Kategorie zaczynają się od EC, czyli z przeznaczeniem dla najmłodszych, kończąc na AO, tj. dla osób żyjących dłużej niż 18 wiosen. Dokładniejszy opis zasad oceniania gier znajdziecie na stronach ESRB. Link: http://www.esrb.org/esrbratings.asp

  UBISOFT WALCZY

UbiSoft – firma, którą już od dłuższego czasu próbuje przejąć Electronic Arts wciąż się broni przed Amerykańskim monopolistą. Jak na razie EA posiada jedynie 20% akcji UbiSoftu, który swoją drogą wcale nie próżnuje. Ostatnio francuskim programistom udało się dojść do porozumienia z kanadyjskim oddziałem MC2-Microids. Na mocy umowy zawartej między obiema firmami UbiSoft stał się właścicielem MC2 i przeniósł miejsce pracy tejże firmy do studio UbiSoft w Montrealu. Warto dodać, że UbiSoft nie posiada praw do jakichkolwiek tytułów należących do MC2-Microids a jedynie możliwość operowania ich kadrą.

  CRIME LIFE: GANG WARS


  OFFICERS

Szykuje nam się kolejny, dobrze zapowiadający się RTS. OFFICERS, będzie nie-liniową strategią, w której wcielimy się w rolę dowódcy wojsk podczas II WŚ. Kampania OFFICERS toczyć się będzie dokładnie przez cały czas trwania największej w historii ludzkości wojny. Bardzo duży nacisk w grze położony zostanie na taktykę. Znaczenie strategiczne będą miały wszystkie wzniesienia, doliny bądź miasta. Wszystkie formy terenu będzie można wykorzystać na swoją korzyść bądź nie-korzyść. Gracz będzie musiał zadbać o zapasy dla wojska, opiekę medyczną oraz amunicję. W przeciwieństwie do innych RTSów w OFFICERS przez większość misji kierować będziemy jedynie kilkoma oddziałami żołnierzy, podczas gdy wokół nas walczyć ich będzie jeszcze kilkaset. Nie zabraknie oczywiście misji typu „infiltrate” czy jak kto woli „stealth”, w których podstawą będzie umiejętność cichego zachowywania się. Data premiery nie została jeszcze podana.
WYŁOWIONE Z SIECI - Gry PC
SS-NG #29 MARZEC 2005